CHM 123 Due Tuesday 10/17/17 Don\'t forget to show all your work by using integr
ID: 541751 • Letter: C
Question
CHM 123 Due Tuesday 10/17/17 Don't forget to show all your work by using integrated law and other appropriate formulas/equations or no CREDIT HW -Chapter 13-Chemical Kinetics Name 1. The rate of the reaction, 2 HigCl2 +C20404) 2a(w) +2C020 + 1182Cl2(1), is followed measuring the number of moles of Hg2Cl2 that precipitate per liter per second. The following data are obtained: [HgCl2l 0.10 0.20 IC2041 Initial Rate (mol/L s) 0.10 0.20 0.20 1.3 x 10 5.2 x 10 1.0 x 10 20.10 0.20 a. Write a generic rate law for this reaction rate-k b. Calculate the order of HgCl2 and C204 c. Determine the overall order of reaction d. Write a complete rate law for the reaction with k constant value e. Calculate the necessary [HgCl2) to achieve a rate of 8.0x10 M/s when [C204) 0.35 MExplanation / Answer
a. rate = k[HgCl2]^x[C2O4^2-]^y
b. order w.r.t HgCl2
r2/r3 = (a2/a3)^x
(5.2*10^-7/(1*10^-6)) = (0.1/0.2)^x
x = 0.943 , it is approximately = 1
order w.r.t HgCl2 = x = 1
order w.r.t C2O4^2-
r1/r2 = (a1/a2)^y
(1.3*10^-7/(5.2*10^-7)) = (0.1/0.2)^y
order w.r.t C2O4^2- = y= 2
c. overall order of reaction = 1+2 = 3
d. rate = k[HgCl2]^1[C2O4^2-]^2
k = rate / [HgCl2]^1[C2O4^2-]^2
= (1.3*10^-7)/(0.1*0.1^2)
= 1.3*10^-4 M-2.S-1
e. rate = k[HgCl2]^1[C2O4^2-]^2
8*10^-4 = (1.3*10^-4)*X*0.35^2
X = [HgCl2] = 50.23 M