Consider the following equation, which represents the combustion of hydrogen sul
ID: 542676 • Letter: C
Question
Consider the following equation, which represents the combustion of hydrogen sulfide.
2H2S(g)+3O2(g)2SO2(g)+2H2O(g)
Part B
What volume, in liters, of O2(g) is required to form 20 L of H2O(g)? Assume that both gases are measured under the same conditions.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Consider the following equation, which represents the combustion (burning) of heptane (C7H16).
C7H16(g)+11O2(g)7CO2(g)+8H2O(g)
Part B
What volume of C7H16 (g) has to burn to react with 29.3 mL of O2(g)? Assume that both gases are measured under the same conditions.
Express the volume to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Q1
2H2S(g)+3O2(g)2SO2(g)+2H2O(g)
ratio is:
V = 20 liters of H2O
find V of O2 required
if 3 L of O2 = 2 L of H2O
x L o fO2 = 20 L of H2O
x = 20*3/2 = 30 L of O2 required
Q2.
C7H16(g)+11O2(g)7CO2(g)+8H2O(g)
ratio is
1 mol of fuel = 11 mol of oxidant
x L of O2 = x L of O2
x = 29.3/11
x = 2.663 mL of heptane required