CHEM 1141 Fall 2017 Molarity Problems Name 1. What is the molarity of a solution
ID: 543514 • Letter: C
Question
CHEM 1141 Fall 2017 Molarity Problems Name 1. What is the molarity of a solution made by dissolving 2.355 g of CaCl2 in water to a final volume of 50.0 mL of solution? 2. Calculate the volume of water that would need to be added in order to dilute 50.0.0 mL of 0.450 M HCI to 0.250 M HCI. An experiment calls for making 700.0 mL of a 1.2 M NaNOs solution. What mass of NaNOs (in grams) is needed? 3. In an acid-base neutralization reaction between Ba(OH)2 and HCI, what volume of 0.222 M HCl is needed to neutralize 46.2 mL of 0.210 M Ba(OH)2? 4.Explanation / Answer
1. Mass of CaCl2 = 2.355g
Molar mass of CaCl2 = 110.98g/mol
Moles of CaCl2 = mass/molar mass
= 2.355g/110.98g/mol = 0.021moles
Molarity = moles of solute/Volume of solution in L
= 0.021moles/0.05L
Molarity = 0.42M