CHEM 1211 Lab Manual- Revised 052017 Ideal Gas Law, PV nRT Name Instructor (Unle
ID: 544683 • Letter: C
Question
CHEM 1211 Lab Manual- Revised 052017 Ideal Gas Law, PV nRT Name Instructor (Unless otherwise noted, 2 pts. for each blank) Molarity of HCI (M) (1pt. each): Volume of HCI (mL): Mass of Mg (gram): *Volume of gas before placing in Section Partner Data, Trial 1 Data, Trial 2 1a.aml20.Onl 0.044 0.04kg Equalization Chamber (mL) (1 pt.) (This value NOT used in calculations below) Volume of gas after placing Lu ml 46 o ml in Equalization Chamber (mL): Barometrie Pressure (mm Hg): 38.2 138 2 wnHp 22.6C 2222c Temperature (°C) Write the balanced overall equation for the reaction of magnesium and HCl to form hydrogen gas and the magnesium salt (2 pts): Mole of Mg reacted Mole of H2 formed (based on the stoichiometric equation for the reaction) Vapor Pressure of water from curve in mm Hg: Pressure of H2 from Dalton's Law in mmHg: Pressure of H2 in atm Volume of H2 in liter (Using volume measured in Equalization Chamber) Temperature in Kelvin Calculation of R (6 pts. each) Percent error Average R = 63Explanation / Answer
Trial 1.
a)
mol of Mg = mass/MW = 0.044/24.3= 0.001810
ratio is 1:1 so mol of Mg = mol of H2
mol of H2 = 0.001810
b)
vpaor pressure fro 22°C --> 19.8 mm Hg
c)
pressure of H2 --> Ptotal = Pgas + Pvapor
Pgas = PTotal - Pvapor
Pgas = 738.2- 19.8 = 718.4 mm Hg
d)
pressure in Atm
1 atm = 760 mm Hg
Pgas = 718.4/760 = 0.945263 atm
e)
Volume of H2:
dV = 45.1
dV = (45.1*10^-3) L
f)
T = 22°C = 22+273 = 295K
g)
R from ideal gas
PV = nRT
R = PV/(nT)
R = (0.945263 *(45.1*10^-3))/(0.001810*295)
R = 0.07984
h)
error% = (0.082-0.07984)/(0.082) *100 = 2.64%