Part 1 (1 point) See Periodic Table See Hint An average copper penny minted in t
ID: 546789 • Letter: P
Question
Part 1 (1 point) See Periodic Table See Hint An average copper penny minted in the 1960s contained about 3,000 g of copper. How much chalcopyrite had be mined to produce 100 pennies? g Cufes 6.84 Part 2 (1 point) How much chalcopyrite had to be mined to produce 100 pennies if reaction I had a percent yield of 86.00 % and all other reaction steps had yieldof100%? g CuFeS 2.74 Part 3 (1 point) How much chalcopyrite had be mined to produce 100 pennies if each reaction involving copper proceeded in 86-00% yield? g CuFes 1697.24 1st attemptExplanation / Answer
Answer:
Part 1: Given 1 copper penny= 3.0 g copper, therefore 100 pennis=100x 3=300 g Copper required.
183.54 g Chalcopyrite CuFeS2 -----> 63.546 gCopper (1 penny need 8.66 g Chalcopyrite )
So, for 300 g of copper how much CuFeS2 needed=(300x183.54)/63.546 =866.49 g of Chalcopyrite.
Part 2:
If 1 peeny has 86 % yield, so the amount of Chalcopyrite=(8.66x86)/100=7.45 g of Chalcopyrite.
And for 99 pennis with 100 % yield = 99*8.66=857.34 g of Chalcopyrite.
Part 3:
If 1 peeny has 86 % yield, so the amount of Chalcopyrite=(8.66x86)/100=7.45 g of Chalcopyrite
So for 100 pennis with 86 % yield =100x7.45 g=745 g of Chalcopyrite.