QUESTION 2 In the adiabatic expansion of 1.00 mol of an ideal gas from an initia
ID: 547159 • Letter: Q
Question
QUESTION 2 In the adiabatic expansion of 1.00 mol of an ideal gas from an initial temperature of 25.0°C, the work done on the surroundings is 1000 J (i.e work done by the system. The internal energy U is equal to A 1000J B. Zero C-1000 D. 2000 J QUESTION 3 Using the heat of formation in Appendix B data Table 4.2 on page 1039, calculate the enthalpy change for the reaction at 298 K of ethyne conv erting to benzene as shown: 3C2H2(g) C6H6(g) in kJ/mole is: A. 599.3 kJ/mol B. .599.3 kJ/mol C.763.9 kJ/mol Dnone of themExplanation / Answer
2)
Since the process is adiabatic, there is no heat exchanges
So,
Q = 0
W = -1000 J (negative because work is done on the surrounding)
Now use:
delta U = Q + W
= 0 - 1000
= -1000 J
Answer: C
Only 1 question at a time please
Feel free to comment below if you have any doubts