CHAPTER8 Review 181b ains the same number of atoms as 23. Using the average atom
ID: 548850 • Letter: C
Question
CHAPTER8 Review 181b ains the same number of atoms as 23. Using the average atomic masses given inside the front cover ns the same number of atoms as of this book, calculate the eumber of atoms present in each of the following samples. samass of 3.82×10-n g, what atom in grams? is a mass of 3.16 × 10-bg,what rine atom in grams? 1 mole of He atoms or 4 moles of a. 1.50 g of silver. Ag b. 00015 mole of copper, Cu c. 00015 g of copper, Cu d. 2.00 kg of magnesium, Mg e. 2.34 oz of calcium, Ca f. 2.34 g of calcium, Ca g. 2.34 moles of calcium, Ca e of xenon atoms or 2.0 moles of 24. Using the average atoenic masses given inside the froet cover of this book, cakculate the indicated quantities. a. the mass in grams of 125 iron atoms b. the mass in amu of 125 iron atoms c the number of moles of iron atoms in 125 g of iroa d. the mass in grams of 125 moles of iron e. the number of iron atoms in 125 g of iron f the number of iron atoms in 125 moles of iron es given inside the front cover of ber of moles of the element pres amples 8-5 Molar Mass Questions 25. The 26. Describe a standard abbreviation meaning of a substance is the mass (in grams) of 1 mole es given inside the front cover of ber of moles of the element pres- arnples. of the substance. in your own words how the molar mass of the com- pound below may be calculated I CH, molecule es given inside the froat cover of s in grams of each of the follow 27. Give the name and calculate the molar mass for each of the following substances a. H PO b. Fe O c. NaCIO e. HBr f. AIOH), 28. Give the name and calculate the molar mass for each of the es given inside the fromt cover of s in grams of each of the follow- following substances. a. KHCO, d. BeCl e. Al(SO f. KCIO, Write the formula and cakculate the molar mass for each of the following substances. a. barium chloride b. aluminum nitrate c. iroe(II) chloride molYo mole) 29. d. sulfur dioxide e calcium acetate 30. Write the formula and calculate the molar mass for each of the following substances. a. barium perchlorate b. magnesium sulfate c. lead(II) chloride d. copperiIl) nitrate e tin(IV) chlorideExplanation / Answer
1 mol = 6.022*10^23 atoms
then; get moles
mol = mass/MW
a)
mol of Ag = 1.5/107.86820 = 0.013905 mol of Ag
atoms = (0.013905)(6.022*10^23) = 8.3735*10^21 atoms of Ag
b)
atoms of Cu = (0.0015)((6.022*10^23)) = 9.033*10^20 atoms of Cu
c)
0.0015 g of Cu
mol = mass/MW = 0.0015/63.5460
mol of Cu = 0.0000236
atoms of Cu = (0.0000236)(6.022*10^23) = 1.421*10^19 atoms of Cu
d)
2 kg = 2000 g of Mg
mol = mass/MW = 2000/24.3 = 82.304
atoms = (82.304)(6.022*10^23) = 4.9563*10^25 atoms of Mg