6) A typical car can hold about 15.5 gallons of gasoline. One gallon of gasoline
ID: 551936 • Letter: 6
Question
6) A typical car can hold about 15.5 gallons of gasoline. One gallon of gasoline is approximately equal to 2600 grams of octane, CsHis, (assuming that gasoline is all octane). Calculate the amount of heat that can be given off when burning through an entire tank of gasoline if the heat of combustion of octane is 5450 kJ/mol. 7) Predict whether the following processes will have an increase or decrease in entropy. A)N2 (g) + 2 O2 (g) 2 NO2 (g) B) CO2 (s) CO2 (g) C) NaCl (s) NaCl (aq) D) CaCO3 (s) CaO (s) + CO2 (g) 8) Consider the reaction for the production of formaldehyde, HCHO, from hydrogen gas and carbon monoxide gas. IfHP = +1 .96 kJ, so -109.58 JK, calculate the change in Gibb's free energy and predict the spontaneity of the reaction at 25°C.Explanation / Answer
Q6
mass of octane = 2600 * 15.5 = 40300 g of octane
mol = mass/MW = 40300/114.1 = 353.19 mol of octane
1 mol = 5450 kJ
353.19 mol --> x kJ
x = 353.19*5450
x = 1924885.5 kJ will be given off