Charles’s law states that the volume of a gas is directly related to the absolut
ID: 551952 • Letter: C
Question
Charles’s law states that the volume of a gas is directly related to the absolute temperature when there is no change in the pressure or amount of gas: (Figure 1) V1T1=V2T2 Part A A sample of gas in a balloon has an initial temperature of 10. C and a volume of 1.40×103 L . If the temperature changes to 84 C , and there is no change of pressure or amount of gas, what is the new volume, V2, of the gas? Express your answer with the appropriate units. Hints V2 = SubmitMy AnswersGive Up Part B What Celsius temperature, T2, is required to change the volume of the gas sample in Part A (T1 = 10. C , V1= 1.40×103 L ) to a volume of 2.80×103 L ? Assume no change in pressure or the amount of gas in the balloon. Express your answer with the appropriate units. Hints T2 = SubmitMy Answers
Explanation / Answer
charles law
V1/T1 = V2/T2
V1 = volume of gas = 1.4*10^3 L
T1 = temperature of gas = 10 C = 283.15 k
V2 = final volume of gas = ?
T2 = final temperature of gas = 84+273.15 = 357.15 k
(1.4*10^3/283.15) = (V2/357.15)
V2 = 1.765*10^3 L
part B
V1/T1 = V2/T2
V1 = volume of gas = 1.4*10^3 L
T1 = temperature of gas = 10 C = 283.15 k
V2 = final volume of gas = 2.8*10^3
T2 = final temperature of gas = ? k
(1.4*10^3/283.15) = (2.8*10^3/T2)
T2 = 566.3 k = 293.15 c