Incorrect Mapc Sapling Learning A sample of nitrogen gas was collected via water
ID: 552965 • Letter: I
Question
Incorrect Mapc Sapling Learning A sample of nitrogen gas was collected via water displacement. Since the nitrogen was collected via water displacement, the sample is saturated with water vapor. If the total pressure of the mixture at 21 °C is 0.92 atm, what is the partial pressure of nitrogen? The vapor pressure of water at 21 is 18.7 mm Hg. Number 1.645 atm Incorrect. According to Dalton's law of partial pressures Use this relationship to calculate the partial pressure of N2. Note, the pressures must all have units of atmospheres when solving this equation.Explanation / Answer
partial pressure of H2 = 18.7 mmHg
= 18.7/760 atm
= 0.0246 atm
total pressure = 0.92 atm
use:
total pressure = partial pressure of N2 + partial pressure of H2
0.92 = partial pressure of N2 + 0.0246
partial pressure of N2 = 0.90 atm
Answer: 0.90 atm