CHM145 Fall 2017 Extra Credit: (4 points) Another air-purification method for en
ID: 553791 • Letter: C
Question
CHM145 Fall 2017 Extra Credit: (4 points) Another air-purification method for enclosed spaces involves the use of "scrubbers" containing aqueous lithium hydroxide (LiOH), which react with carbon dioxide (CO2) to produce lithium carbonate (LiCO3) and water (H2O) Consider a submarine with a total volume of 2.5 x 10 L and the temperature is 25°C. By how much would the pressure in the submarine drop if 2.55 kg of LiOH were completely consumed by reaction with carbon dioxide? Li = 69.41 g/mol: O = 16.00 g/mol: H = 1.01 g/mol PV nRT: T (K) = T(°C) + 273.15; R = 0.08206 L.atm.mor"-K-1Explanation / Answer
The reaction is :
2LiOH(aq) + CO2(g) Li2CO3(s) + H2O(l)
2 moles of LiOH reacts with one mole of CO2 and produces Li2CO3.
Give that 2.55 Kg of LiOH is consumed.
Therefore, no. moles of LiOH = Mass in g/mol.wt
=(2.55x 103 g)/(23.95 g/mol)
= 106.47 moles
No. moles of CO2 consumed = no. moles of LiOH/2
= 106.47 moles/2
= 53.24 moles
From Ideal Gas Equation:
PV = nRT
P = nRT/V
= (53.24 moles)(0.08206 L.atm.mol-1K-1)(25 oC + 273.15)/ 2.5x105 L
= 5.21 x 10-3 atm
Therefore, the pressure drop is = 5.21 x 10-3 atm