Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the three hypothetical reactions shown below. In all cases, the value o

ID: 556252 • Letter: C

Question

Consider the three hypothetical reactions shown below. In all cases, the value of G° = 5.00 kJ mol-1 for each reaction. The concentration for each species in each reaction is given next to the reaction. You may assume that T = 25.0 °C. What is the value of G (not G°) for each of these reactions under these conditions?

Reaction 1: A B + C

[A] = 50.0 mM

[B] = 500. mM

[C] = 10.0 mM

G = kJ mol-1

Reaction 2: D + E F

[D] = 100. mM

[E] = 5.00 mM

[F] = 10.0 mM

G = kJ mol-1

Reaction 3: G H

[G] = 50.0 mM

[H] = 100. mM

G = kJ mol-1

Explanation / Answer

reaction 1 )

A ------------------> B + C

Q = [B][C]/[A]

Q = 50 x 500 x 10^-3 / 10

Q = 2.5

G = G° + R T ln Q

        = 5.00 + 8.314 x 10^-3 x 298 x ln (2.5)

       = 7.27 kJ / mol

G = 7.27 kJ / mol

b)

reaction : D + E -----------------> F

Q = 10 / 100 x 5 x 10^-3

Q = 20

G = 12.4 kJ / mol

similarly

reaction 3)

G = 6.72 kJ / mol