Consider the dissociation of methane, CH4(g), into the elements H2(g) and C(s, g
ID: 556462 • Letter: C
Question
Consider the dissociation of methane, CH4(g), into the elements H2(g) and C(s, graphite) a. Given that :H"(CH48)--74.85 kJ/ d that :S"(CH4,g)--80.67 JKmol at 298 K. calculate the value of the equilibrium constant at 298 K b. Assuming that :He is independent of temperature, calculate K at 50°C. c. Calculate the degree of dissociation, a, of methane at 25°C and total pressure of 0.01 bar d. Without doing any numerical calculations, explain how the degree of dissociation for this reaction will change as the pressure and temperature are varied 1. mol arnExplanation / Answer
a) Delta G0 = DeltaH0 -TDeltaS0
DeltaG0 = -74.85 KJ / mole - 298 X (-0.08067KJ / Kmol) = -50.81 KJ / mole
Now
DeltaG0 = -RT lnKeq
-50.81 = -8.314 X 10-3 X 298 X lnKeq
lnKeq = 20.51
Keq = 8.079 X 108