Part A) a sample of 0.550 mole of O2 is added to the 5.80 g of O2 in the contain
ID: 556751 • Letter: P
Question
Part A) a sample of 0.550 mole of O2 is added to the 5.80 g of O2 in the container. (Volume in liters to 3 significant figures) Part B) a sample of 2.05 g of O2 is removed from the 5.80 g of O2 in the container. (Volume in liters to 3 significant figures) Part C) a sample of 4.10 g of O2 is added to the 5.80 g of O2 gas in the container. (Volume in liters to 3 significant figures) 8 Problem 8.42 with feedback hapter Problem 8.42 with feedback A sample containing 5.80 g of O2 gas has an initial volume of 12.5 L. What is the final volume, in liters, when each of the following changes occurs in the quantity of the gas at constant pressure and temperature? You may want to reference ( pages 304-307) Section 8.6 while completing this problemExplanation / Answer
initial mol of O2= mass/MW = 5.80/32 = 0.18125 mol of O2
V1 = 12.5 L
apply
V1/n1 = V2/n2
then
V2= n2/n1*V1
V2 = n2/(0.18125)*12.5
V2 = 68.965*n2
a)
V2 = 68.965*n2
n2 = 0.18125 + 0.55
V2 = 68.965*(0.18125 + 0.55) = 46.98 L
b)
relate directly to:
V1/n1 = V2/n2
12.5/5.8 = V2/(5.8-2.05)
V2 = 12.5/5.8 *(5.8-2.05)
V2 = 8.081 Liters
c)
n2 = (4.10/32) + 0.18125 = 0.309375
0.309375
V2 = 68.965*n2 = 68.965*0.309375 = 21.336 L