Consider the titration of H3C6H5O7 with NaOH. Let’s say that you need to add 0.0
ID: 556990 • Letter: C
Question
Consider the titration of H3C6H5O7 with NaOH. Let’s say that you need to add 0.0387 moles of NaOH in order for the indicator dye to change color. How many moles of H3C6H5O7 must you have had to start? Report answer to the correct sig figs. Do not provide units. Consider the titration of H3C6H5O7 with NaOH. Let’s say that you need to add 0.0387 moles of NaOH in order for the indicator dye to change color. How many moles of H3C6H5O7 must you have had to start? Report answer to the correct sig figs. Do not provide units.Explanation / Answer
mol of base =0.0387
note that citric acid; H3C6H5O7 ; is triprotic therefore
H3A + 3NAOH = 3H2O + NaCitrate
H3C6H5O7 = 1/3* jmol of NAOH = 1/3*0.0387 = 0.0129 mol of citric acid
sig fig ---> 3; therefore, report 0.0129 mol of citric acid