Instructions: Show your work, use dimensional analysis, express your answer with
ID: 557498 • Letter: I
Question
Instructions: Show your work, use dimensional analysis, express your answer with the appropriate significant figures, and box/circle your final answer to each question for full credit. Good luck. 1. Using the following thermochemical equation below, how much heat energy will be needed to go into/be expelled from a system reacting 720.2 g of 02 (MW = 31.998 g/mol) with excess ethane, C2H6? Show all work C2H6(g)+ + 7/2 Oag) 2 CO2(g) + 3 H2O(·dH--1 560 kJ Is the reaction endothermic or exothermic? Explain.Explanation / Answer
mol of O2 = mass/MW = 720.2/32 = 22.506
7/2 = 3.5 mol of O2 = -1560 kJ
then...
22.506 mol of O2 = --> y
y = 22.506/3.5 * 1560
Q = 10031.24 kJ released
this is exothermic, since it releases heat