Cakulations (Molarity, Titra ingchemistry.com/myct/itemViewloffiet-nestBuassignm
ID: 558170 • Letter: C
Question
Cakulations (Molarity, Titra ingchemistry.com/myct/itemViewloffiet-nestBuassignmentProblemlD-87871119 Problem 6.23 Problem 6.23 Sulfuric acid is normaly purchased at a concentration of 17.1 M Part A How would you preqpare 20.0 ml0.700 Maqueous H S0,2 Remember to add the acid to water rather than water to the acid) Dlute 6110 ml ot 17.1 M H,SO, with enough water to make 250.0 ml of solution. The resulting solution will be 0.700 M H SO, Dilute 10.2 mL of 17.1 MH, SO4 with enough water to make 250.0 ml of solution. The resulting solution will be 0.700 M H,SO V-M/My17.1 M/0.700 M 24.4 mL Diute 24.4 ml. of 17.1 M H,SO, with erlough waker to make 250.0 ml. of solution The vesulting solution woll be 0.700 M H&so;, Subenity Answers Ghre.la 8Explanation / Answer
M1V1=M2V2
Given
M1 = 17.1 M
V1 = ?
M2 = 0.7 M
V2 = 250 mL
Thus
V1 = 250 x 0.7/17.1 = 10.2 mL
option 2 is the correct answer