Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Preparation of Alum [KAI(SO4) 12H20] 1. Calculate the % composition of SO2. 32.0

ID: 564658 • Letter: P

Question

Preparation of Alum [KAI(SO4) 12H20] 1. Calculate the % composition of SO2. 32.0142( llo DO) :l4.UT 32.01050,057 (4.01g SO2 2. What is the theoretical yield of oxygen in grams if one mole of H20 is decomposed as : H2O H2 + ½ O2 3. If the actual yield in exercise 2 is 10 g of oxygen, what is the percentage yield? Copper (II) oxide is prepared by the reaction: 2Cu + O2 2Cuo, what is the limiting reagent if Cuo is prepared from 150 g of Cu and 50 g of O,? 4. 5. What is the maximum amount of CuO that can be prepared using the amounts of starting materials given in problem 4?

Explanation / Answer

1. molar mass of SO2 = 32 + 16*2 = 64g/mole
S%   = 32*100/64 = 50%
O%   = 2*16*100/64 = 50%
2. H2O ---------> H2 + 1/2O2
1 mole of H2O decomposes to gives 1/2 or 0.5 moles of O2
the theoretical yield of O2 = no of moles * gram molar mass
                              = 0.5*32 = 16g
3. actual yield of O2 = 10g
percentage yiled = actual yield *100/ theoretical yield
                    = 10*100/16   = 62.5%
4. 2Cu + O2 ---------> 2CuO
no of moles of Cu = W/G.A.Wt
                     = 150/63.5   = 2.362 moles
no of moles of O2   = W/G.M.Wt
                     = 50/32   = 1.56moles
1 mole of O2 react with 2 moles of Cu
1.56 moles of O2 react with = 2*1.56/1   = 3.12 moles of Cu
Cu is limiting reagent
5.2Cu + O2 ---------> 2CuO
2 moles of Cu react with O2 to gives 2 moles of CuO
2.362 moles of Cu react with O2 to gives = 2*2.362/2 = 2.362 moles of CuO
mass of CuO = no of moles * gram molar mass
              = 2.362*79.5   = 187.78g of CuO