A drinking glass has a mass of 268.5g. A 162mL sample of milk is added to the gl
ID: 564949 • Letter: A
Question
A drinking glass has a mass of 268.5g. A 162mL sample of milk is added to the glass. The mass of the glass with the milk is found to be 436.2g. What is the density of the milk. Show your work to justify your answer. A drinking glass has a mass of 268.5g. A 162mL sample of milk is added to the glass. The mass of the glass with the milk is found to be 436.2g. What is the density of the milk. Show your work to justify your answer. A drinking glass has a mass of 268.5g. A 162mL sample of milk is added to the glass. The mass of the glass with the milk is found to be 436.2g. What is the density of the milk. Show your work to justify your answer.Explanation / Answer
Mass of milk added = Final mass-Initial mass = 436.2-268.5 = 167.7 g
Volume of milk added = 162 mL
Density = Mass/Volume = 167.7/162 = 1.035 g/mL
Hope this helps !