MasteringChemistry: RCT e1 CHEM 111 Review Essentials; Ch 1-8-Google Chrome Secu
ID: 570442 • Letter: M
Question
MasteringChemistry: RCT e1 CHEM 111 Review Essentials; Ch 1-8-Google Chrome Secure I https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentProblemID-95445140&offsets; next Constants | Periodic Table Aluminum metal reacts with chlorine gas to form solid aluminum chloride You are given 34.0 g of aluminum and 39.0 g of chlorine gas Part A What is the maximum mass of aluminum chloride that can be formed when reacting 34.0 g of aluminum with 39.0 g of chlorine? View Available Hint(s) Value Units Submit 11:16 AM pa ^ 4, 1/13/2018 Type here to searchExplanation / Answer
Molar mass of Al = 26.98 g/mol
mass(Al)= 34.0 g
use:
number of mol of Al,
n = mass of Al/molar mass of Al
=(34.0 g)/(26.98 g/mol)
= 1.26 mol
Molar mass of Cl2 = 70.9 g/mol
mass(Cl2)= 39.0 g
use:
number of mol of Cl2,
n = mass of Cl2/molar mass of Cl2
=(39.0 g)/(70.9 g/mol)
= 0.5501 mol
Balanced chemical equation is:
2 Al + 3 Cl2 ---> 2 AlCl3
2 mol of Al reacts with 3 mol of Cl2
for 1.26 mol of Al, 1.89 mol of Cl2 is required
But we have 0.5501 mol of Cl2
so, Cl2 is limiting reagent
we will use Cl2 in further calculation
Molar mass of AlCl3,
MM = 1*MM(Al) + 3*MM(Cl)
= 1*26.98 + 3*35.45
= 133.33 g/mol
According to balanced equation
mol of AlCl3 formed = (2/3)* moles of Cl2
= (2/3)*0.5501
= 0.3667 mol
use:
mass of AlCl3 = number of mol * molar mass
= 0.3667*1.333*10^2
= 48.89 g
Answer: 48.9 g