Constants | Periodic Table Part A The reaction between nitrogen dioxide and carb
ID: 572109 • Letter: C
Question
Constants | Periodic Table Part A The reaction between nitrogen dioxide and carbon monoxide is Use the value of the activation energy (Ea-1.50 × 102 kJ/mol) and the given rate constant of the reaction at either of the two temperatures to predict the rate constant at 564 K. NO2 (g) + CO(g) NO(g) + CO2 (g) The rate constant at 701 K is measured as 2.57 M-1.s-1 and that at 895 K is measured as 567 M1s-1 M-1s1 You may want to reference (Pages 606- 612) Section 14.6 while completing this problenm Submit Request AnswerExplanation / Answer
at temperature = 701 K and rate constant(K2) = 2.57 M-1S-1.
at temperature = 564 K and rate constant = K1 M-1S-1.
Ea = 1.50 * 10^2 KJ / mole = 1.50 * 10^5 J/mole.
we know,
ln (K2 / K1) = Ea /R * (T2 - T1) / T1T2
ln (2.57 / K1) = 1.50 * 10^5 / 8.314 * (701 - 564) / 564 * 701
ln (2.57 / K1) = 6.25
2.57 / K1 = 518
K1 = 4.96 * 10^-3 M-1 S-1
so rate constant at 564 K is 4.96 * 10^-3 M-1 S-1