Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In 19.00 g milk chocolate bar is found to contain 11.50 g of sugar. What will be

ID: 574128 • Letter: I

Question

In 19.00 g milk chocolate bar is found to contain 11.50 g of sugar.
What will be the amount of sugar in milligrams if the size of the milk chocolate bar is reduced from 19.00 g to 5.000 g?
Please show work! In 19.00 g milk chocolate bar is found to contain 11.50 g of sugar.
What will be the amount of sugar in milligrams if the size of the milk chocolate bar is reduced from 19.00 g to 5.000 g?
Please show work!
What will be the amount of sugar in milligrams if the size of the milk chocolate bar is reduced from 19.00 g to 5.000 g?
Please show work!

Explanation / Answer

mass of sugar / mass bar = 11.50 mg /19.00 g

now we have:
mass of bar = 5.000 g

so,
mass of sugar / mass bar = 11.50 mg /19.00 g
mass of sugar / 5.000 g = 11.50 mg /19.00 g
mass of sugar / 5.000 = 11.50 mg /19.00
mass of sugar = 5.000*11.50 mg /19.00
= 3.026 mg

Answer: 3.026 mg