2) In each of the following problems experimental data are given along with the
ID: 578285 • Letter: 2
Question
2) In each of the following problems experimental data are given along with the 95% confidence limits for the data Use this information to carry out the requested calculations. Give both the results of the calculation confidence limits for the result a) Mass of water in a sample of a hydrate (g) mass before drying-18.476 ± 0.022 g, at 95% c mass after drying 13.738 ± 0 018 g, at 95% c ! b) Density of a metal block (g/cm) mass of block = 321833 ± 0.0006 g, at 95% c.1. volume of block = 6.74 ± 0.14 cm, at 95% c.LExplanation / Answer
x=18.476
x=0.022
Y=13.738
y=0.018
According to error propagation of subtraction rule
Z= x-y
=18.476-13.738=5.638g
z=x^2+y^2=(0.022)2+(0.0018)2=0.028
Hence mass of water is 5.638+/- 0.028
Similary
X=32.1833
Y=6.74
x=0.0006
y=0.14
Z=x/y=32.1833/0.0006=4.7749
z=(0.006/32.1833)2+(0.14/6.74)2=0.1441
Hence density of block is 4.7749+/-0.1441