Consider the following reacGon 2C6H6(l) + 15O2(g) 12CO2(g) + 6H2O(l) Go = -6399
ID: 580550 • Letter: C
Question
Consider the following reacGon 2C6H6(l) + 15O2(g) 12CO2(g) + 6H2O(l) Go = -6399 kJ If 0.05 atm of CO2 is combined with 10 moles of H2O,10 atm of O2 and 200 moles of C6H6, calculate G of the reaction at 25 °C.
A. S = 3.03 J/K
B. S = - 3.03 J/K
C. S = -1.88 J/K
D. S = -16.94 J/K
E. S = 16.94 J/K
F. None of the above
Calculate the change in entropy when 9.0 g of water is heated from 50 oC to 150 oC then cooled down to 25 oC at 1 atm pressure. The molar heat capacities for H2O(l) and H2O(g) are 75.3 J K-1 mol-1 and 36.4 J K-1 mol-1 respectively, and the enthalpy of vaporization for water is 407 kJ/ mol at 100oC.
A. G = -6.57 x 106 J
B. G = 6.57 x 106 J
C. G = -6323 KJ
D. G = +6323 KJ
E. None of the above
Explanation / Answer
Consider the following reacGon 2C6H6(l) + 15O2(g) 12CO2(g) + 6H2O(l) Go = -6399 kJ
If 0.05 atm of CO2 is combined with 10 moles of H2O,10 atm of O2 and 200 moles of C6H6, calculate G of the reaction at 25 °C.
dG = dG° + RT*ln(Q)
Q = CO2^12 / O2^15
dG = -6399000 + 8.314*298*ln((0.05^12)/(10^15))
dG = -6573638.0
dG = -6573.6 kJ/mol