Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need help with #2 / 2A please. 1) A particle with a mass of 1 gram and a charge

ID: 581884 • Letter: N

Question

Need help with #2 / 2A please.

1) A particle with a mass of 1 gram and a charge of +1 ?C is released from rest at a distance of 20 cm from another particle with a charge of +20 ?C, which is held fixed. How fast is the moving particle traveling when it is 150 cm away from the fixed particle? (k = 9.0 x 109 Nm2/c2)

2) Find the potential energy of the three charges at Q1, Q2, and Q3.

?2A) If Q1 moves 10meters away, while Q2 and Q3 are fixed, what is the change in potential energy of the system?

Use the law of conservation of energy = (9×109 NmTC*)(1x10-6 C)(20×10-6 C -(910, N.rn2/c' )(1×10-6 c)(2ow" c) 0.20 m 1.50 m = 0.78 J 2(0.78 J)39.5 m/s 1x10 kg

Explanation / Answer

2A)   Initial Potential energy of system = 8.98*109*Q2*Q3/2d + 8.98*109*Q2*Q1/d + 8.98*109*Q1*Q3/d

     Final Potential energy of system = 8.98*109*Q2*Q3/2d + 8.98*109*Q2*Q1/(d+10) + 8.98*109*Q1*Q3/(10-d)

=> change in potential energy = 8.98*109*Q1*Q3*(2d-10)/d(10-d) - 89.8*109*Q2*Q1/d(d+10)