A long thin wire, hundreds of meters long, carries a uniformly distributed charg
ID: 582443 • Letter: A
Question
A long thin wire, hundreds of meters long, carries a uniformly distributed charge of -4.5 mu C per meter of length. Estimate the magnitude of the electric field at point 5.5 m perpendicular from the center of the wire. Express your answer using two significant figures. Estimate the direction of the electric field at point 5.5 m perpendicular from the center of the wire. towards the wire outwards the wire Estimate the magnitude of the electric field at point 1.0 m perpendicular from the center of the wire. Express your answer using two significant figures. Estimate the direction of the electric field at point 1.0 m perpendicular from the center of the wire. outwards the wire towards the wireExplanation / Answer
here,
charge density of wire, Lamda = -4.5 uC/m = -4.5*10^-6 C/m
From gauss law , Electric Field on wire from a point is given as :
E = lamda/(2*pi*eo*r)
where
lambda is linear charge density,
eo is electric permittivity
r is the perpendicular distance
Part A:
at r = 5.5 m
E = lamda/(2*pi*eo*r)
E = (-4.5*10^-6)/(2*3.14*8.85*10^-12*5.5)
E = -1.47*10^4 N/C
Part B:
Towards wire as charge density is negative
Part C:
at r = 1 m
E = lamda/(2*pi*eo*r)
E = (-4.5*10^-6)/(2*3.14*8.85*10^-12*1)
E = -8.1*10^4 N/C
Part D:
Towards Wire as charge density is negative