Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If an object falling freely were somehow equipped with an odometer to measure th

ID: 583048 • Letter: I

Question

If an object falling freely were somehow equipped with an odometer to measure the distance it travels, then the amount of distance it travels each succeeding second would be A ball is dropped from rest from a tower and strikes the ground 4.7 seconds later. How tall is the tower? Neglect air resistance. Suppose you are on another planet and you want to measure its acceleration of gravity so drop an object from rest. It hits the ground, traveling a distance of 0.8 m in 0.5 second. A 10-kilogram block with an initial velocity of 10 m/s slides 10 meters across a horizontal surface and comes to rest. It takes the block 2 seconds to stop. The stopping force acting on the block is about A ball is launched from ground level at 30 m/s at an angle of 35degree above the horizontal does it go before it is at ground level again?

Explanation / Answer

6) Option B. Grater than the second before

Because the distance traveled each second increases due to the fact that the velocity is increasing.

7) There are a range of kinematic formulae but in this case the most useful one is.
s = ut + 1/2 a t^2
where s is the distance covered , u is the initial speed .. zero , a is the acceleration of gravity -9.8 m/s^2
and t is the time taken in seconds.
substituting we get
-S = 1/2 * (-9.8) * 4.7^2 = 108.24 m (Option C)

8) Option D

S = 0.5at^2

0.8 = 0.5*a*(0.5)^2

a = 6.4 m/S^2

9) Option A

  the retardation of the block is a = v - u / t = 0 - 20 / 2 = - 5 m/sec^2
so that the stopping force is F = m a = 10 x - 5 = - 50 N

10) Option D

vertical motion
s = ut - 0.5 gt^2
0 = 30 sin 35 t - 0.5 * 9.81 * t^2
0 = t ( 17.2 - 4.905 t)
t=0 & t = 3.51 s
horizontal distance
= 3.51 * 30 * cos 35
= 86.26m