Map d A heart defibrillator passes 10.5 A through a patient\'s torso for 5.00 ms
ID: 583281 • Letter: M
Question
Map d A heart defibrillator passes 10.5 A through a patient's torso for 5.00 ms in an attempt to restore normal beating. How much charge passed through the torso? Number What voltage was applied if 525 J of energy was dissipated by the current in the patient's body? Number What was the effective resistance of the patient's torso? Number Find the average resulting temperature increase of the 7.75 kg of affected tissue. Assume that the human body has a specific heat of about 3.50 × 103 J/(kg·). NumberExplanation / Answer
given
i = 10.5 A , dt = 5.0 ms = 5 X 10-3 sec
a )
to find the charge
using Q = i X dt
Q = 10.5 X 5 X 10-3
Q = 0.0525 C
b )
the energy is applied of W = 525 J
we have P = W / t
P = 525 / 5 X 10-3
P = 105000 watts
even we have P = V X i
V = P / i
V = 105000 / 10.5
V = 10000 volts
c )
to find resistance R
using ohms law
we have V = i X R
10000 = 10.5 X R
R = 10000 / 10.5
R = 952.38 ohms
d )
given mass 7.75 Kg = m
specific heat 3.50 X 103 J/Kg.0C = C
Q = 0.0525 C
using
Q = m X C X dt
0.0525 = 7.75 X 3.5 X 103 X dt
dt = 0.0525 / 7.75 X 3.5 X 103
dt = 0.0525 / 27125
dt = 1.93 X 10-6 sec
or
the average temperature increase is 1.93 microseconds