MasteringPhysics: W 14 X a http gph 60513843 Search PHY 161 HW 14 Problem 4.40 P
ID: 583746 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: W 14 X a http gph 60513843 Search PHY 161 HW 14 Problem 4.40 Problem 4.40 Part A Two blocks connected by a light horizontal rope sit at While the blocks are moving, what is the tension Tin the rope that connects the two blocks? rest on a horizontal, frictionless surface. Block A has Express your answer with the appropriate units mass 12.5 kg and block B has mass m. A constant horizontal force F J 60.0 N is applied to block A T 42.0 N (Figure 1). n the first 5.00 s after the force is applied, block A moves 18.0 m to the right Submit My Answers Give Up Correct Part B What is the mass of block B? Express your answer with the appropriate units Submit My Answers Give U Incorrect, Try Again, 5 attempts remaining Figure 1 of 1 no title provided MasteringPhysics: Mastering Physics: Help Close Resources M previous l 7 of 7 l return to assignment Provide Feedback Continue 6:00 AM 2/18/2016Explanation / Answer
d = ½at² -----> 18 = ½a*5² -----> a = 36/25 = 1.44 m/s²
a) The net force on the 12.5 kg block Fnet = m*a = 12.5*1.44 = 18.0 N. That means that 60 - T = 18.0 N
T = 42.0 N
b) F = m*a -----> 60N = (12.5+m)*a
60/1.44 = (12.5+m)
m = 29.2 kg