You have some metal shelving with two shelves, each of which measures 0.5m x 0.2
ID: 584162 • Letter: Y
Question
You have some metal shelving with two shelves, each of which measures 0.5m x 0.2 m and the shelves are 0.3 m apart. (Assume the shelves are electrically insulated from each other and any other objects).a) what is the capacitance of your shelves? b) how much charge would they hold if you connected each terminal of the shelves to a 1.25V battery?
Please explain in steps! You have some metal shelving with two shelves, each of which measures 0.5m x 0.2 m and the shelves are 0.3 m apart. (Assume the shelves are electrically insulated from each other and any other objects).
a) what is the capacitance of your shelves? b) how much charge would they hold if you connected each terminal of the shelves to a 1.25V battery?
Please explain in steps!
a) what is the capacitance of your shelves? b) how much charge would they hold if you connected each terminal of the shelves to a 1.25V battery?
Please explain in steps!
Explanation / Answer
a) capacitance = Ae/d
c = 0.5*0.2*8.85*10^-12/0.3
c = 2.95 pF
b) q = cv
q = 2.95*10^-12*1.25 = 3.69 pC