An electric eel develops a potential difference of 450 V , driving a current of
ID: 584617 • Letter: A
Question
An electric eel develops a potential difference of 450 V , driving a current of 0.70 A for a 1.0 ms pulse.
Find the power of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Find the total energy of this pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Find the total charge that flows during the pulse.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Problem 22.40 Part A An electric eel develops a potential difference of 450 V, driving a current of 0.70 A for a 1.0 ms pulse Find the power of this pulse Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. PV Units atue Submit My Answers Give Up Part B Find the total energy of this pulse Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. AU-1 Value II Units AU-Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
1. Power = I*V = 450V *0.70 A = 315 W
2. U= VIt = 450V *0.70A* 1.0*10^(-3) = 0.315 J
3. Q = I *t = 0.7 A *1.0*10^(-3)s = 7*10^(-4) C