The flow rate of blood through a 2.25 10 -6 m radius capillary is 3.80 10 -9 cm
ID: 585819 • Letter: T
Question
The flow rate of blood through a 2.25 10-6 m radius capillary is 3.80 10-9 cm3/s.(a) What is the blood velocity? (This small velocity allows time for diffusion of materials to and from the blood.)The flow rate of blood through a 2.25 10-6 m radius capillary is 3.80 10-9 cm3/s.
cm/s
(b) Assuming all the blood in the body passes through capillaries, how many of them must there be to carry a total flow of 80.0 cm3/s? (The large number obtained is an overestimate, but it is still reasonable.)
capillaries
(a) What is the blood velocity? (This small velocity allows time for diffusion of materials to and from the blood.)
cm/s
(b) Assuming all the blood in the body passes through capillaries, how many of them must there be to carry a total flow of 80.0 cm3/s? (The large number obtained is an overestimate, but it is still reasonable.)
capillaries
Explanation / Answer
a) flow rate = 3.8 * 10^-9 cm3/s
radius = 2.25*10^-6 m = 2.25*10^-8 cm
flow rate = Av
3.8 * 10^-9 = pi * (2.25 * 10^-8)^2 * V
V = 2.39*10^6 cm/s
b) 80 = n * pi * (2.25 * 10^-8)^2 * ( 2.39*10^6)
n = 2.1*10^10 capillaries