Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small block with a mass of 0.0600 kg is attached to a cord passing through a h

ID: 586125 • Letter: A

Question

A small block with a mass of 0.0600 kg is attached to a cord passing through a hole in a frictionless, horizontal surface (Figure 1) . The block is originally revolving at a distance of 0.41 m from the hole with a speed of 0.77 m/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.17 m . At this new distance, the speed of the block is 1.86 m/s .
Part A
What is the tension in the cord in the original situation when the block has speed v0 = 0.77 m/s ?
Express your answer with the appropriate units.

T =

SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the tension in the cord in the final situation when the block has speed v1 = 1.86 m/s ?
Express your answer with the appropriate units.

T =

SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much work was done by the person who pulled on the cord?
Express your answer with the appropriate units.

W =



Explanation / Answer

A) ByT = mv^2/r = [0.06 x (0.77)^2]/0.41 = 0.086 N
B) By T = mv^2/r = [0.06 x (1.86)^2]/0.17 = 1.22 N
C) By work energy relation:-
=>W = KE
=>W = 1/2mv^2 -1/2mu^2
=>W = 1/2 x 0.06 x [(1.86)^2 - (0.77)^2]
=>W = 0.086 J