Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Case A the mass of each block is 3.4 kg. In Case B the mass of block 1 (the b

ID: 586305 • Letter: I

Question

In Case A the mass of each block is 3.4 kg. In Case B the mass of block 1 (the block behind) is 6.8 kg, and the mass of block 2 is 3.4 kg. No frictional force acts on block 1 in either Case A or Case B. However, a kinetic frictional force of 6.7 N does act on block 2 in both cases and opposes the motion. For both Case A and Case B determine (a) the magnitude of the forces with which the blocks push against each other and (b) the magnitude of the acceleration of the blocks.

Two blocks are sliding to the right acrossa horizontal surface, as the drawing shows. Block 1 Block 2 Block 1 Block 2 = 3.4 kg m2 = 3.4 kg m1 = 6.8 kg m2 = 3.4 kg Case A Case B

Explanation / Answer

a)

acting kinetic frictional force = 6.7 N

weight of both block = 3.4+3.4 = 6.8 kg

acceleration for each block = 6.7/6.8 = 0.985 m/s^2

the magnitude of the forces with which the blocks push against each other

F = ma = 3.4*0.985 = 3.35 N

b)

weight of both block = 3.4+6.8 = 10.2 kg

acceleration of blocks = 6.7/10.2= 0.657 m/s^2