I understand the first part but keep getting the second part wrong (the kJ/mol)
ID: 587147 • Letter: I
Question
I understand the first part but keep getting the second part wrong (the kJ/mol) (first part is in kJ/C)
Be sure to answer all parts. You want to determine anº for the reaction Zn(s) + 2HCl(aq) ZnClz(aq) + H28) To do so, you first determine the heat capacity of a calorimeter using the following reaction, whose AH is known: NaOH(aq) + HCl(aq) NaCl(aq) + H,0(1) AH° =-57.32 kJ (a) Calculate the heat capacity of the calorimeter from these data: Amounts used: 50.0 ml of 2.00 MHCl and 50.0 ml of 2,00 M NaOH Initial T of both solutions: 16.9°C Maximum T recorded during reaction: 30.4°C Density of resulting NaCl solution: 1.04 g/mL c of 1.00 M NaCl(aq): 3.93 J/gK 0.0159 OcExplanation / Answer
Heat released by reaction = Heat absorbed by solution(q(w)) + Heat absorbed by calorimeter(q(c))
Tempereture raise, T
T= 21.8 - 16.8 = 5
q(c) = 5°C ×(0.0159kJ/)=0.0795kJ
q(w) = (mass of HCl solution + Zn)×T× c of ZnCl2 solution
= 102.81g × 5 × 3.95J/g
= 2.03kJ
Now, calculate moles of ZnCl2 produced
Zn(s) + 2HCl(aq) ------> ZnCl2(aq) + H2(g)
Stoichiometrically, 2mole of HCl react with 1mol of Zn to produce 1mol of ZnCl2
Mass of Zn= 1.3078g
Molar mass of Zn = 65.38g/mol
moles of Zn = 1.3078g/65.38g/mol = 0.02000mol
moles of HCl = (1mol/1000ml)×100ml = 0.1mol
So, Zn is limiting reagent
stoichiometrically, 1mole of Zn produce 1mole of ZnCl2
0.02mole of Zn produce 0.0200mol of ZnCl2
Therefore,
For 1mole of ZnCl2 , Heat absorbed,q
q = (q(c) +q(w)/0.02mol)×1mol
= ((0.0795kJ + 2.03kJ)/0.02mol)×1mol
= 105.48kJ/mol
Heat absorbed = Heat released by reaction
q= -H
H°rxn= - 105.48kJ/mol