Question
help please idk if my answers are correct
step by step solving please
1. At a temperature of 298 K, two organic liquids are found to have equilibriurm vapor pressures that are in the ratio of 3 to 2. Find the mole fractions of the two in the vapor over a solution of the two with the mole fraction of the first component being 0.40 Find the fugacity of a sample of 1 mol of neon at T = 300 K and P = 10.0 bar if the equation of state V = RT/P + b holds and b = 0.075 L/mol. (V-molar volume) 2. How many grams of toluene must be dissolved in 500.0 g of benzene to lower the freezing point of benzene by 3.5 K? 3.
Explanation / Answer
given that
Pa/Pb=3/2
Xa=0.4
PaXa+PbXb=P
3k*0.4+2k*0.6=P
2.4k=P
Yb*P=Pb
Yb=2/2.4
Yb=1/1.2
2)
intergral (z-b)dp/p=fugacity coefficient by solving this we get answer.