Part B The adult blue whale has a lung capacity of 5.0 x 10 L. Calculate the mas
ID: 588364 • Letter: P
Question
Part B The adult blue whale has a lung capacity of 5.0 x 10 L. Calculate the mass of air (assume an average molar mass 28.98 g/mol) contained in an adult blue whale's lungs at 0.2 C and 1.03 atm, assuming the air behaves ideally Express the answer in kilograms to two significant figures. m7.10 kg Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining The number of moles of the air sample can be calculated from the information given from the problem statement, applied to the ideal-gas law. Convert the temperature to kelvins, and select a value of R that allows units to properly cancel. The mass can then be found using the average molar mass of air given in the problem. Also, note that units provided in the answer are in kgExplanation / Answer
P = 1.03atm
T = 0.2+ 273 = 273.2K
V = 5*10^3 L
M = 28.98g/mole
PV = nRT
n = W/M
PV = WRT/M
W = PVM/RT
= 1.03*5*10^3 *28.98/0.0821*273.2 = 6653.98g = 6.7Kg >>>Answer