Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUIZ-3 1. What is the molar mass of aspartic acid, CO4H N? a. 43 g/mol b. 70 g/m

ID: 590438 • Letter: Q

Question

QUIZ-3 1. What is the molar mass of aspartic acid, CO4H N? a. 43 g/mol b. 70 g/mol c. 133 g/mol d. 197 g/mol 2. What is the molar mass of Co(NO)?? a. 90 g/mol b. 121 g/mol c. 152 g/mol d. 183 g/mol 3. What is the mass of 0.0500 mole of dichlorodifluoromethane, CF Cl? a. 4.14 × 10 b. 6.05 g c. 12.1 g d. 24.2 g 4. How many moles are in 1.50 g of ethylamine, CHiCH2NH2? a. 0.0222 mol b. 0.0333 mol c. 90.16 mol d. 45.08 mol 5. How many iron atoms are there in 5.00 g of FeSO4? a. 5.46 x 10iron atoms b. 1.98 x 10 iron atoms c, 1.83 × 10-iron atoms d. 4.58 x 10 iron atoms 6. How many sodium atoms are in 3.00 g of sodium dichromate, Na2Cr20? a. 0.023 sodium atoms b. 2.82 x 10z0 sodium atoms c. 1.97 x 1021 sodium atoms d. 1.38 x 1022 sodium atoms

Explanation / Answer

1) option C is correct

Explanation:

= 4(molar mass of C) + 4(molar mass of O) + 7(molar mass of H) + 1(molar mass of N)

= 4(12.0107) + 4(16.0) + 7(1.0079) + 1(14.0)

= 48.0428 + 64 + 7.0558 + 4.0

= 133 g/mol

option C is correct

2) option D is correct

Explanation:

= 1(molar mass of Co) + 2(molar mass of N) + 6(molar mass of O)

= 1(58.93) + 2(14.0) 6(16.0)

= 58.93 + 28 + 96 = 183 g/mol

Therefore, molar mass = 183 g/mol

3) number of moles = mass / molar mass of CF2Cl2

0.0500 mol = mass / 120.9135 g/mol

mass = 0.05 * 120.9135 = 6.05 g

option B is correct

4) numebr of moles = mass / molar mass of CH3CH2NH2

number of moles = 1.50g / 44.0 g/mol = 0.0333 mole

option B is correct