Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map t Sapling Learning macmillan learning Calculate the cell potential for the f

ID: 591741 • Letter: M

Question

Map t Sapling Learning macmillan learning Calculate the cell potential for the following reaction as written at 25.00 , given that Cr21-0884 M and [Fe21 0.0160 M. Standard reduction potentials can be found here. Cr(s) + Fe2+(aq) Cr2+(aq) + Fe(s) Number E- 1.84 -O Previous ) Give Up & View Solution *Try Again Next Exit Explanation First, calculate the standard cell potential, E°. Then use the Nernst equation RT nF where n is the number of electrons transferred, F is the Faraday constant (F 96485 J/(V mol), R is the gas constant (R = 8.3145 J/(mol-K), Tis the absolute temperature, and Q is the reaction quotient (product concentrations over reactant concentrations). Note that n is sometimes symbolized as ve or z in some textbooks.

Explanation / Answer

Lets find Eo 1st

from data table:

Eo(Cr2+/Cr(s)) = -0.91 V

Eo(Fe2+/Fe(s)) = -0.44 V

the electrode with the greater Eo value will be reduced and it will be cathode

here:

cathode is (Fe2+/Fe(s))

anode is (Cr2+/Cr(s))

The chemical reaction taking place is

Fe2+(aq) + Cr(s) --> Fe(s) + Cr2+(aq)

Eocell = Eocathode - Eoanode

= (-0.44) - (-0.91)

= 0.47 V

Number of electron being transferred in balanced reaction is 2

So, n = 2

we have below equation to be used:

E = Eo - (2.303*RT/nF) log {[Cr2+]^1/[Fe2+]^1}

Here:

2.303*R*T/F

= 2.303*8.314*298.0/96500

= 0.0591

So, above expression becomes:

E = Eo - (0.0591/n) log {[Cr2+]^1/[Fe2+]^1}

E = 0.47 - (0.0591/2) log (0.884^1/0.016^1)

E = 0.47-(5.151*10^-2)

E = 0.4185 V

Answer: 0.418 V

Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work. I will edit it if you let me know