Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ignoring any side reactions and assuming the reaction occurs completely, how lar

ID: 594205 • Letter: I

Question

Ignoring any side reactions and assuming the reaction occurs completely, how large (in kg) an oxygen candle (KClO3) would be needed to supply 8 people with enough oxygen for 24 hours on a small submarine? Although this depends on the size of the person and their respiration rate (activity), according to NASA, an average person needs about 0.84 kg of O2 per day. = 17.2 kg



At 1 atmosphere and 25 oC, what would the volume of O2 be from the previous question?


Assuming that air is 21% O2 by volume, what volume of air would be needed to answer question 2?


Explanation / Answer

sol: V = 1 mole x 0.082057 x 298.15 K / 1 atm V = 24.465 L