Assume that you have 190 molecules of glucose. All of the glucose is absorbed in
ID: 60237 • Letter: A
Question
Assume that you have 190 molecules of glucose. All of the glucose is absorbed into the cell and 50% is immediately utilized in glycolysis and TCA cycles. The remaining 50% is stored as glycogen. Later in the day 40% of the glycogen (that had been previously stored) is released and runs through glycolysis and the TCA cycle and 30% of the glycogen is released to be used in the hexosemonophosphate shunt pathway to create five carbon sugars. I want to know how many ATP's are used or created in each process and what all of the products of the reaction are.
Explanation / Answer
Total moleucles of Glucose = 190
Number of molecules of glucose stored as gycogen (50% of 190) = 95
Number of molecules undergoes TCA cycle and glycolysis = 95
1. Net product of consumption of one molecule of Glucose under TCA cycle and glycolysis = 4 ATP (2 from TCA cycle and 2 (4 produced and 2 consumed)) and 10 NADPH
Net product of consumption of 95 (50% of 190) molecule of Glucose under TCA cycle and glycolysis = 380 ATP and 950 NADPH
from remainig 95 molecules 40 % undergoes TCA cycle and glycolysis, so the number of molecule undergoes TCA cycle and glycolysis = 38
2. Net product of consumption of 38 (40% of 95) molecule of Glucose under TCA cycle and glycolysis = 38( 4 ATP (2 from TCA cycle and 2 (4 produced and 2 consumed)) and 10 NADPH)
= 152 ATP and 380 NADPH
3. 30 % of 95 molecule ungergoes HMP shunt pathway
No ATP consumed and produced
products = 2 NADPH for each glucose molecules consumed, erythrose 4-phosphate, ribose 5-phosphate.