A quantity of 10.0 kg of NaCl is added to a manufacturing tank and water is adde
ID: 603978 • Letter: A
Question
A quantity of 10.0 kg of NaCl is added to a manufacturing tank and water is added to the fill mark on the tank. After all the NaCl is dissolved a 20.0 mL sample of the NaCl solution is titrated with 0.1000 M AgNO3 and 43.5 mL is requiered to react completely with the NaCl. Calculate the molarity of the NaCl solution in the tank and the volume of the tank in liters. Reaction: NaCl(aq) + AgNO3(aq) -> AgCl(s) + NaNO3
Explanation / Answer
(M1V1+M2V2)/(V1+V2)=M M1=[(10000/58.5)/ X mL]*1000=? V1=20ml M2=0.1000M V2=43.5mL , NaCl(aq) + AgNO3(aq) -> AgCl(s) + NaNO3 there is not a limiting reagent ... AgNO3 (aq) + NaCl (aq) react one mole to one mole and they produce AgCl @ 1mole from 1 mole M=M1