Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carbon dioxide is removed from the atmosphere of space capsules by reaction with

ID: 609973 • Letter: C

Question

Carbon dioxide is removed from the atmosphere of space capsules by reaction with a solid metal hydroxide. The products are water and the metal carbonate. 1. what is the mass of CO2 that can be removed by reaction with 9.86 kg of lithium hydroxide. ___ x10^__ g CO2 2. How many grams of CO2 can be removed by 0.25 kg of each of the following: a) Lithium hydroxide: ___x10^_ g CO2 b) magnesium hydroxide: ___ x 10 ^ _ g CO2 c) aluminum hydroxide: ____ x 10 ^ __ g CO2 If possible explains the steps

Explanation / Answer

1) 2 LiOH + CO2 ---> Li2CO3 + H2O 9860 gm LiOH means 9860 /23.85 =413.42 moles moles of CO2 removed = (413.42/2) = 206.7 moles mass of CO2 = 44 x206.7 =9.095 kgs = 9.095 x10^ 3 gm CO2 2) a) 0.25 kg = 250 gm LiOH = 250/23.5 =10.638 moles of CO2 = (10.638/2) = 5.32 moles = 5.32 x44 =234.08 gms CO2 = 2.3408 x10^ 2 gms b) Mg(OH)2 + CO2 ---> MgCO3 + H2O 250 gm Mg(OH)2 = 250/58.31 =4.287 moles of CO2 = 4.287 = 4.287 x44 =188.628 gms CO2 = 1.8863 x10^ 2 gms c) 2Al(OH)3 + 3CO2 ----> Al2(CO3)3 + 3 H2O 250 gm Al(OH)3 = 250 /78 = 3.205 moles of CO2 = 3.205 x(3/2) = 4.807 moles = 4.807 x44 =211.53 gms = 2.1153 x10^ 2 gms