Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The fluorocarbon compound C2Cl3F3 has a normal melting point of -36.4oC. The flu

ID: 622483 • Letter: T

Question

The fluorocarbon compound C2Cl3F3 has a normal melting point of -36.4oC. The fluorocarbon compound C2Cl3F3 has a normal boiling point of 47.6 oC. The specific heat for the solid C2Cl3F3 is 98.0 J/mol o C The specific heat for the liquid C2Cl3F3 is 171 J/mol o C The specific heat for the gas C2Cl3F3 is 126 J/mol oC. The heat of fusion for the compound is 4.652 kJ/mol. The heat of vaporization for the compound is 27.49 kJ/mol. Calculate the heat required to convert 26.78 g C2Cl3F3 from -59.34 oC to 83.11 oC

Explanation / Answer

heat Q=n[CsdTs+Ls+CldTl+Lv+CvdTv] where n=m/M and m=33.06 g
Cs=98.0
Ls=4652
Cl=171
Lv=27490
Cv=126
M=12x2+3x35.45+3x19=187.35
So n=33.06/187.35=0.1765
dTs=-36.4-(-55.81)=19.41
dTl=47.6-(-36.4)=84
dTv=85.36-47.6=37.76
So Q=n[CsdTs+Ls+CldTl+Lv+CvdTv]
=0.1765[98x19.41+4652+171x84+27490+126x37.76] J
=9383.79 J
=9.384 kJ