Consider an ice cube weighing 18g initially at T=0 C transderred into a well-ins
ID: 631796 • Letter: C
Question
Consider an ice cube weighing 18g initially at T=0 C transderred into a well-insulated container at T=20 C and P= 1 bar that had about 24 L of air. The whole system reaches equilibrium in the end. You may assume that the container does not allow for heat exchange with the surroundings (heat excahnge between ice and air inside container is allowed) The heat of fusion of water is (delta)H fus= 6021 J/mole at 0 C and heat capacity of water liquid is 4.18 J/ (K x g)
a)Assume the total heat capacity of the air C air=30 J/K. Describe what's the likely ice will ne after the system reaches equilibrium.
b) Estimate theliekly final temperature after reaching equilibrium
c) How much ice will be melted? How much ice will remain?
Please answer fully and completely to recieve points.
Explanation / Answer
mole of gas= PV/RT
1
thus
heat released= heat acepted
so mL= 30*20
thus m= 600/314
= 1.91 gm
thus final mass of ice= 18-1.91
= 16.09 gm
b). final temperature= 0 degree c
c).
1.91 gm will be melted
16.09 gm will remain