Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I think I have problem 2 it is just 3 and 4 that I really need help on. I am re-

ID: 633125 • Letter: I

Question

I think I have problem 2 it is just 3 and 4 that I really need help on. I am re-asking this question because I think I made a mistake the first time submitting it. I also made it easier to read

2.) A 0.5102 g sample of    CaCO3 is dissolved in concentrated HCl (12M). The solution was diluted to 250.0mL in volumetric flask to obtain a solution for standardizing the EDTA titrant.

a.) How many moles of    CaCO3 were used?

b.) what is the molarity of the    CaCO3 in the flask?

c.) what is the molarity of the    Ca2+ ions in flask?

d.) how many moles of    Ca2+ are in a 25.00 mL aliquot of the solution in 2c?




3.) A blank containing a small measured amount of    Mg2+ requires 2.10 mL of EDTA to reach the end point. A 25.00 mL aliquot of the solution from problem 2, which contains the same amount of    Mg2+ as the blank, requires 13.48 mL of EDTA to reach end point.

a.) how many milliliters of EDTA are needed to titrate the    Ca2+ ions in the aliquot?

b.) what is the mole ratio of    Ca2+ ions to EDTA in solution?

c.) given answer in part b, how many moles of EDTA have been dispensed into the flask?

d.) what is the molarity of the EDTA solution?




4.) A 100.0 mL sample of water with unknown amount of calcium ions is titrated with the EDTA solution from problem 3. The same amount of    Mg2+ is added as before. The water sample requires 12.48 mL of EDTA to reach end point.

a.) what volume of EDTA is used to titrate the    Ca2+ in the sample?

b.) how many moles of EDTA are present in this volume?

c.) how many moles of    Ca2+ are in the 100 mL sample of water?

d.) If the    Ca2+ originates from calcium carbonate, how many moles of   CaCO3 are present in one liter of water? How many grams of    CaCO3 are in one liter? ____moles/L    ___g/L

e.) If 1ppm = 1mg per L, what is the water hardness in ppm of    CaCO3 ? Is this water considered "hard'?


Explanation / Answer

moles CaCO3 = 0.5118 g/ 100.1 g/mol=0.005113

[Ca2+]= 0.005113/ 0.250 L=0.02045 M

moles Ca2+ = 0.02045 x 0.02500 L=0.0005113