A sample of hydrogen gas at a pressure of 733 mm Hg and a temperature of 67 o C,
ID: 633341 • Letter: A
Question
A sample of hydrogen gas at a pressure of 733 mm Hg and a temperature of 67oC, occupies a volume of 15.0 liters. If the gas is heated at constant pressure to a temperature of 92 oC, the volume of the gas sample will be L.
A sample of helium gas at a pressure of 922 mm Hg and a temperature of 36oC, occupies a volume of 8.28 liters. If the gas is heated at constant pressure to a temperature of 60 oC, the volume of the gas sample will be L.
A sample of oxygen gas at a pressure of 0.996 atm and a temperature of 195oC, occupies a volume of 714 mL. If the gas is cooled at constant pressure until its volume is 544 mL, the temperature of the gas sample will be oC.
Explanation / Answer
1st one V1/T1= V2/T2
15/(273+67)= V2/ (273+92)
V2= 11.69 L
2nd one
same eq.
V2= 8.92L
3rd one
same eq
T2= 356.571 oC