Question
help to answer these questions
A sample of ideal gas is in a sealed container. The pressure of the gas is 625 torr, and the temperature is 25 degree C . If the temperature changes to 71 degree C with no change in volume or amount of gas. what is the new pressure. P2. of the gas inside the container? Using the same sample of gas (P1 = 625 torr . T1 = 25 degree C ). we wish to change the pressure to 6250 torr with no accompanying change in volume or amount of gas. What temperature T2 in Celsius, is needed to reach this pressure?
Explanation / Answer
Part A) PV = nRT , P2/P1 = T2/T1 (at const V), T1= 25+273=298K , T2 = 71C =344 K,
P2/625 = (344/298) , P2 = 721.47 Torr,
Part B) T2 = (T1)(P2/P1) = 298(6250/625) = 2980 K = 2707 C