Question
pls box the final answer
For reactions carried out under standard-state conditions, the equation Delta G = Delta H - T Delta S becomes Delta G degree =H degree - T Delta S degree. Assuming Delta H degree and Delta S degree are independent of temperature, one can derive the equation: where K1 and K2 are the equilibrium constants at T1 and T2, respectively. Given that at 25.0 degree C, Kc is 4.63 times l0-3 for the reaction N2O4(g) rightarrow leftarrow 2NO2(g) Delta H degree = 58.0 kJ/mol calculate the equilibrium constant at 56.0 degree C. Kc =
Explanation / Answer
Kc (T=56 degree C) = 42.03 * 10^(-3)