Assume that we need to transmit a 1,440 x 900 uncompressed color image (using 16
ID: 671129 • Letter: A
Question
Assume that we need to transmit a 1,440 x 900 uncompressed color image (using 16 bits per pixel) over a computer network in less than 0.01 second. What is the minimum necessary line speed to meet this goal? Assume that we need to transmit a 1,440 x 900 uncompressed color image (using 16 bits per pixel) over a computer network in less than 0.01 second. What is the minimum necessary line speed to meet this goal? Assume that we need to transmit a 1,440 x 900 uncompressed color image (using 16 bits per pixel) over a computer network in less than 0.01 second. What is the minimum necessary line speed to meet this goal?Explanation / Answer
total pixels=1440*900=1296*102
total bits to be transferred=1296*102*16=20736*103
time=0.01seconds
bits/speed=time
speed=bits/time
speed=20736*103/0.01=20736*105bits/second=2592*105bytes/second=253125 KB/sec=247.19MB/sec